Що таке VPN, для чого він потрібен і як користуватися?

Що таке VPN, для чого він потрібен і як користуватися?

Раніше держава мала досить посереднє уявлення про інтернет, тому ніяк юридично не заважало користувачам. Сьогодні, гуляючи по світовій павутині, все частіше можна зустріти фразу: «Цей сайт внесений до реєстру заборонених» або «Ваш провайдер заблокував доступ».

VPN

Так ось, якщо ви хочете повернути повну свободу дій в інтернеті і придбати ще один рівень захисту, то вам неодмінно потрібно ознайомитися з технологією віртуальних приватних мереж - VPN.

VPN: термін і принцип роботи

Virtual Private Network (VPN) - назва технології, що забезпечує створення і накладення однієї або декількох мереж поверх будь-який інший мережі користувача.

А тепер, як саме працює VPN. Ваш комп'ютер має певний IP-адреса, який блокує доступ до певних сайтів. Ви включаєте технологію VPN за допомогою якої-небудь програми або розширення. VPN змінює вашу адресу на адресу з сервера іншої країни (наприклад, Голландії чи Німеччині).

Далі, створюється захисна з'єднання, блокувати яке неможливо з боку провайдера. У підсумку - ви отримуєте захищений протокол, по якому можна безперешкодно відвідувати будь-які сайти інтернету, причому абсолютно анонімно.

Структура і різновиди технології

Вся технологія працює в два шари. Перший - це внутрішня мережа, другий - зовнішня. Коли ви підключаєтеся до технології, система ідентифікує вашу мережу, а вже після відправить запит на аутентифікацію. Дана технологія дуже схоже на авторизацію в який-небудь соціальної мережі, тільки тут все проводиться через захищені протоколи і без участі провайдера.

Самі віртуальні мережі також підрозділяються на кілька категорій. Головна класифікація йде за ступенем захисту, тобто користувач може використовувати і платні VPN, і безкоштовні.

Різниця між ними полягає в захищеному з'єднанні. Наприклад, системи з підпискою дадуть вам захищені протоколи, типу PPTP, IPSec і інші. У той час, як безкоштовні VPN частіше дають тільки «довірчі» канали. Тобто ваша мережа само по собі повинна бути сильно захищена, а VPN тільки посилить рівень захисту.

Якщо чесно, то найбільший мінус безкоштовних VPN сервісів навіть не безпека, а стабільність роботи і швидкість підключення. Через безкоштовний VPN інтернет швидше за все буде працювати дуже повільно, і не завжди стабільно.

Підписка на платні VPN не перевищує і 10 доларів в місяць, але потрібна вона далеко не кожному користувачеві. Для звичайних задач немає сенсу купувати Premium-акаунти, цілком вистачить і стандартних можливостей.

Причини використання VPN

Користуватися технологією VPN необхідно кожному користувачеві, і ось чому:

  • Захист даних. Особливо підходить тим користувачам, хто любить підключитися до «халявного» сусідському Wi-Fi-з'єднання, а потім виявити, що дані про його карті були вкрадені. До таких ситуацій належать і посиденьки в кафе і взагалі в будь-яких точках з безкоштовним Wi-Fi.
  • Повна анонімність. Коли ви відкриваєте нову вкладку з сайтом - це дія буде відображатися на сервері провайдера, так що ваша подорож по інтернету може відстежити будь-який співробітник компанії. Включивши VPN, ви приховаєте історію своїх переглядів або відвідувань, так як ви використовуєте інший IP-адресу.
  • Можливість серфінгу в інтернеті без перешкод. Букмекерські контори, інтернет-казино, торренти, форуми, сайти для дорослих - все «підпіллі» інтернету знову доступно для вас, все, як в минулі часи.
  • Використання зарубіжних ресурсів. Це, звичайно, навряд чи, що ви будете використовувати англомовні сервіси, типу hulu.com, але все одно - повноцінний доступ до всіх популярних сайтів усього світу вам забезпечений.

Як користуватися VPN на комп'ютері?

Розглянемо ситуацію, коли ми користуємося звичайним браузером і хочемо відвідати заблоковані сайти. У даній ситуації можна піти двома шляхами:

  1. встановити VPN-клієнт (програму) на ПК;
  2. додати розширення для браузера через Webstore.

Що перший, що другий варіант - вони легко реалізуються, але для повної картини розглянемо і той, і інший.

Так само можна використовувати безкоштовний, вбудований VPN в браузері Opera.

Щоб встановити VPN-клієнт, необхідно завантажити програму в інтернеті, наприклад, «Betternet». Запускаємо інсталяційний файл і встановлюємо клієнт. Запускаємо його, натискаємо: «Connect» і все. Проблема в тому, що програма автоматично видає нам рандомний IP-адреса, і ми не можемо вибрати країну, зате при натисканні всього однієї кнопки ми вже використовуємо VPN. І ще один мінус - це необхідність постійно запуску програми, втім, деякі клієнти мають можливість одночасного запуску з ОС.

Другий спосіб - це додавання розширення. Тут мінус в тому, що, найчастіше, потрібна реєстрація для користування, плюс, розширення мають властивості «вилітати». Зате розширення використовувати набагато простіше - клацаєш по іконці в браузері, вибираєш країну і profit. На даний момент існують тисячі подібних програм, можете вибрати будь-яку з них, наприклад, «Hotspot Shield». Додайте розширення в браузер, пройдіть реєстрацію і більше ніяких технічних моментів не буде.

Наприклад, ось так працює розширення ZenMate VPN в браузері:

Як користуватися VPN в браузері

Про VPN розширеннях для різних браузерів ми писали в статті: VPN для Chrome, Opera, Firefox і яндекс.браузер.

Як користуватися VPN на мобільних пристроях?

Ми розглянемо ті пристрої, що мають на борту популярні ОС, наприклад, iOS або Андроїд.

Використання VPN на смартфонах або планшетах теж реалізується досить просто, а саме - через мобільні додатки. Проблема в тому, що деякі програми вимагають root-прав, а це додаткові заморочки, плюс, можливість перетворення телефону в «цеглина». Так що шукайте ті програми, які не вимагають від вас root-прав. На Android, наприклад, це OpenVPN, а на iOS - це Cloak. Так само на iPhone і iPad можна використовувати безкоштовний і перевірений Opera VPN для iOS. Я сам їм іноді користуюся, відмінно працює.

VPN на смартфоні

Технологія завантаження дуже проста: завантажуємо додаток з Play Market або AppStore, встановлюємо його на свій девайс. Далі, активуємо VPN, вибираємо профіль (звідки, отримаємо IP-адреса), далі, проводиться з'єднання і на цьому все. Тепер ви гуляєте по інтернету через VPN, про що вам і повідомить використовуваним додатком.

Тепер ви розумієте, як реалізована технологія VPN-з'єднань, і тепер ваше перебування в мережі стане більш безпечним, анонімним, а головне - доступним і необмеженим.