Вита пара: що це? Схеми і способи обтиску кручений пари

Вита пара: що це? Схеми і способи обтиску кручений пари

Так як сайт у нас про Wi-Fi роутерах, і до решти мережевого обладнання, то я просто повинен був підготувати статтю про кручений парі - кабелі, яким з'єднується мережеве обладнання між собою. За допомогою якого підключаються комп'ютери та інші пристрої до маршрутизаторів і модемів. А ще, кабелем який називається кручена пара, швидше за все у вас підключений інтернет від обладнання провайдера до вашого маршрутизатора, або безпосередньо до комп'ютера. Так само, практично всі виробники роутерів, кладуть в комплект зі своїми пристроями мережевий кабель невеликої довжини. Він потрібен для підключення до маршрутизатора різних пристроїв (ПК, ноутбук, телевізор, ігрова приставка і т. Д.).

У сучасному світі розвиток технологій передачі даних відбувається по-справжньому високими темпами. Цілком можна сказати «зі швидкістю світла», адже нікого вже не здивуєш передачею інформаційних потоків за допомогою оптичного волокна. Але при всіх позитивних функціональних характеристиках подібних кабелів зв'язку у них є кілька серйозних недоліків. Ключовими з них є дорожнеча і крихкість.

На даний момент необхідно дуже сильно постаратися, щоб знайти людину, яка абсолютно не уявляє, що таке Інтернет або ніколи ним не користувався. У величезної кількості людей стоїть вдома персонального комп'ютера з доступом до «всесвітньої павутини». Але щоб «підвести» Інтернет до домашнього ПК необхідно використовувати зручний, надійний, а головне міцний кабель. Ось тут на виручку вже багато років приходить кабель, який отримав незрозуміле, на перший погляд, назва - кручена пара.

Що таке кручена пара?

Вита пара - це особливий вид мережевого кабелю. Його основу складають одна або кілька пар ізольованих, а також скручених між собою провідників (від їх кількості залежить категорія кабелю). Кількість витків на певну одиницю довжини мінімальне, але достатня для того, щоб істотно зменшити взаємні наведення при передачі сигналу. Зверху кручена пара, як правило, покрита захисною пластиковою оболонкою.

Кабель вита пара

Останнім часом цей вид кабелю зв'язку став найпоширенішим при створенні локальних і структурованих кабельних мереж. Це сталося завдяки його дешевизні і легкості прокладки.

Основним недоліком кручений пари є значне загасання сигналу (до рівня не розпізнаваності) на відстанях понад 100 метрів. Але цей недолік легко ліквідується за допомогою повторювачів.

види

Залежно від того, є захист чи ні, і навіть його якості, розрізняють кілька видів кабелів створених за цією технологією:

 • неекранована кручена пара (UTP) - не використовується ніяких додаткових захисних пристосувань;
 • екранована кручена пара (STP) - використовується мідна сітка;
 • фольгована вита пара (FTP) - використовується алюмінієва фольга;
 • екранована фольгована вита пара (SFTP) - використовується мідна сітка і алюмінієва фольга.

При цьому в деяких видах екранованого кабелю можуть використовувати захист навколо кожної пари. Такий вид екранування забезпечує значно кращу захист від різного роду наведень як внутрішніх, так і зовнішніх.

Категорії кабелю «вита пара»

Всього на даний момент існує близько 15 категорій кручений пари. Вони нумеруються від САТ 1 ​​до САТ 8.2. У більшості випадків категорія має пряму залежність від кількості використовуваних пар для передачі інформації, а також від кількості витків, що використовуються на одиницю довжини. Категорії кабелю чітко описані в Американському стандарті проводки в комерційних будівлях.

Опишемо коротко кожну з категорій:

 • САТ 1 ​​- всім відомий телефонний кабель. У ньому використовується тільки одна пара. Застосуємо виключно для передачі голосу і створення з'єднання через модем.
 • САТ 2 - застарілий тип кабелю, що складається з 2-х пар провідників. Він підтримував передачу даних на швидкостях менше 4 Мбіт / сек. Часто використовували його в мережах token ring. Зараз рідко використовується в деяких телефонних мережах.
 • САТ 3 - поліпшена версія попереднього 2-х парного кабелю. Створена для забезпечення передачі даних на швидкостях до 10 Мбіт / сек. Зараз дуже часто продовжує зустрічатися в телефонних мережах.
 • САТ 4 - ще один невикористаний на сьогодні вид кабелю. Складається з 4-пар, чи має швидкість передачі до 16 Мбіт / сек.
 • САТ 5 - саме кабелі цієї категорії найчастіше і називають «кручена пара» в класичному її розумінні. Складається з 4-х пар. Швидкість передачі варіюється від 100 Мбіт / сек (використовуються 2 пари) до 1000 Мбіт / сек (використовуються 4 пари).
 • САТ 5е - поліпшена версія звичайної 5 категорії. Також складається з 4-х пар. Кабель має ті ж швидкісні характеристики, що й кручена пара попередньої категорії. Зараз ця категорія є найпоширенішою.
 • САТ 6 - для передачі використовується 4 пари, які дозволяють підвищити швидкість передачі до 10000 Мбіт / сек.
 • САТ 6а - для передачі використовується 4 пари, які дозволяють підвищити швидкість передачі до 10 Гбіт / сек.
 • САТ 7 - для передачі використовується 4 пари, які дозволяють підвищити швидкість передачі до 10 Гбіт / сек. Кабель цієї категорії повинен бути екранованим.
 • САТ 8 - знаходиться на даний момент в розробці. Імовірно дозволить передавати інформаційний потік зі швидкістю до 40 Гбіт / сек. Повинен мати загальний екран або екран для кожної пари.

Види кручений париКількість пар в одному кабелі може доходити до 100 штук! Подивіться, як можуть виглядати різні види (UTP, F / UTP, S / FTP, SF / UTP, U / FTP) і категорії (від Cat.3 до Cat.7A) в телекомунікаційному каталозі LAN-ART.

Там же опубліковані фотографії бухт, на які намотується дріт, можна дізнатися ціну і характеристики товарів.

Способи та схеми обтиску кручений пари

Очевидно, що для приєднання кабелю до різної комп'ютерної техніки або ж до комутаторів і маршрутизаторів, кручена пара повинна закінчуватися зручними і стандартизованими роз'ємами. В даному виді кабелю зв'язку використовується роз'єм RJ-45 (правильна назва 8Р8С, але ми будемо використовувати звичне).

Фото коннектора RJ-45 для обтиску кручений пари

Для того, щоб мережа, побудована на кручений парі, працювала правильно, необхідно у відповідному порядку з'єднати контакти в коннекторах RJ-45. Зробити це необхідно, як з одного, так і із іншого кінця кабелю. Для зручності обтиску всі дроти позначені стандартизованими квітами. Природно, що обжимати кабель, при наявності достатніх знань, можна й на власний розсуд, але для того, щоб не було плутанини при об'єднанні мереж краще скористатися стандартними схемами обтиску. Їх існує всього дві: прямий порядок обтиску і кросовий порядок обтиск (контралатеральний).

 1. Перша схема обтиску (прямий) використовується при з'єднанні різнотипного обладнання, наприклад, мережева карта ноутбука і комутатор.
 2. Друга схема обтиску (кросовий, або перехресний) використовується при з'єднанні однотипного обладнання, наприклад, двох ноутбуків (іноді приєднується до ПК з деякими старими видами комутаторів і хабів).

Для обтиску кабелю використовують спеціальне пристосування - крімпер (щипці). Про це я писав у статті: як обжати виту пару в RJ-45? Мережевий кабель своїми руками.

Крімпер: інструмент для обтиску кручений пари

А тепер безпосередньо про порядок обтиску. Розглянемо схеми обтиску кручений пари категорії 5, як найпоширенішою на даний момент.

Схема обтиску прямого кабелю

Такий кабель найпоширеніший. Він підходить для підключення комп'ютерів, ноутбуків, телевізорів і т. Д., До роутера і інших мережевих пристроїв.

 • Перший варіант (тип Т586A): одна сторона має наступний порядок контактів (від 1 до 8) - біло-зелений, зелений, біло-помаранчевий, синій, біло-синій, помаранчевий, біло-коричневий, коричневий. Інша сторона має такий же порядок контактів. Найкраще використовувати це варіант.
 • Другий варіант (тип Т568B). Одна сторона має наступний порядок контактів (від 1 до 8) - біло-оранжевий, оранжевий, біло-зелений, синій, біло-синій, зелений, біло-коричневий, коричневий. Інша сторона має такий же порядок контактів.

Пряма схема обтиску кручений пари

Кросовий кабель: схема обтиску

 • Одна сторона має наступний порядок контактів (від 1 до 8) - біло-зелений, зелений, біло-помаранчевий, синій, біло-синій, помаранчевий, біло-коричневий, коричневий.
 • Інша сторона має такий порядок контактів (від 1 до 8) - біло-оранжевий, оранжевий, біло-зелений, синій, біло-синій, зелений, біло-коричневий, коричневий.

Для виготовлення гигабитного кроссового кабелю (з підтримкою швидкості до 1 Гбіт / с), потрібно використовувати трохи іншу схему:

 • Один кінець кабелю: біло-оранжевий, оранжевий, біло-зелений, синій, біло-синій, зелений, біло-коричневий, коричневий.
 • Інший кінець кабелю: біло-зелений, зелений, біло-помаранчевий, біло-коричневий, коричневий, оранжевий, синій, біло-синій.

Кросовий кабель: схема обтиску кручений пари

Розвиток технологій передачі даних не стоїть на місці. Теоретично можливо, що скоро кручена пара стане застарілим типом кабелю, але на даний момент - це самий використовуваний, надійний та дешевий вид мережевого кабелю.