Як замінити Wi-Fi модуль в ноутбуці?

Як замінити Wi-Fi модуль в ноутбуці?

Коли замовляв на AliExpress дешеві Wi-Fi адаптери для ПК, про які писав в попередніх статтях, побачив велику кількість різних Wi-Fi модулів для ноутбуків. Вирішив замовити один WLAN модуль і замінити в своєму ноутбуці. Не скажу, що мене не влаштовував заводський модуль встановлений в ноутбуці, або він якось погано працював. Основне завдання була написати статтю для сайту. Як це зазвичай у мене буває 🙂 Але перед цим, звичайно ж, я вирішив все перевірити.

Для початку, давайте з'ясуємо, що таке Wi-Fi модуль. Якщо пояснювати простою мовою, то це невелика плата, яка підключається до материнської плати ноутбука (через порт Mini PCI Express) і додає підтримку Wi-Fi і як правило ще і Bluetooth. Тобто, один цей модуль дозволяє підключати ноутбук до Wi-Fi мереж, і підключати до ноутбука інші пристрої через Bluetooth. Не можу стверджувати, що прям на всіх ноутбуках (їх дуже багато) Wi-Fi і Bluetooth працюють через один адаптер, але в більшості випадків це так.

Навіщо міняти Wi-Fi модуль? Я виділив дві основні причини:

  • Перша, це звичайно ж поломка. Таке буває не часто, але буває. Так, можна його замінити USB Wi-Fi адаптером. Про це я писав у статті Чим замінити вбудований Wi-Fi модуль. Але у такого рішення є багато мінусів. Наприклад, зовнішній адаптер займає USB порт і стирчить з корпусу ноутбука. Що не дуже зручно.
  • Друга причина - установка більш продуктивного, сучасного і швидкого модуля. Є багато старих (і не дуже) ноутбуків, які не підтримують навіть стандарт 802.11n, я не кажу вже про 802.11ac (5 GHz). Це сильно обмежує швидкість бездротового з'єднання. У такому випадку ми можемо просто замінити застарілий WLAN модуль на більш новий. І отримати навіть підтримку стандарту 802.11ac і можливість підключатися до бездротових мереж на частоті 5 GHz. Заодно можна вирішити проблему із застарілим стандартом Bluetooth. Наприклад, якщо у вашому ноутбуці Bluetooth версії 2.0, то можна поставити новий модуль з BT версії 4.0.

У мене немає великого досвіду в розбиранні ноутбуків, але як я зрозумів, в ноутбуках, неттопах і моноблоках, WLAN модуль завжди (або майже завжди) підключається через роз'єм Mini PCI Express. Тому при виборі Wi-Fi модуля для ноутбука необхідно орієнтуватися в першу чергу на інтерфейс підключення. Ну і на підтримувані стандарти бездротового зв'язку. Режим роботи Wi-Fi мережі і версію Bluetooth. Якщо не впевнені, що в вашому ноутбуці підключення через Mini PCI-E, то можете розібрати його і подивитися.

У моєму випадку вже досить старий (2012 року) ноутбук ASUS K56CM. У ньому був встановлений бездротовий модуль з підтримкою Wi-Fi стандарту 802.11n (до 300 Мбіт / с) і Bluetooth версії 4.0. Міняти його ми будемо на модуль Intel Dual Band Wireless-AC 3160 (3160HMW). З підтримкою діапазону 5 ГГц і стандарту 802.11ac. BT в ньому так само версії 4.0. Виглядає він ось так:

PICe Wi-Fi + Bluetooth модуль для ноутбука

Важливо!  При виборі Wi-Fi модуля в тому ж інтернет-магазині AliExpress завжди уважно читайте писання. Зазвичай продавці пишуть, для яких ноутбуків підходить даний модуль, а для яких не підходить. Наприклад, в описі Mini PCIe адаптера який купував я, було написано, що він підходить практично для всіх ноутбуків крім Lenovo, HP, ThinkPad і IBM. Навряд чи вам зможе хтось конкретно відповісти, чи підійде якийсь конкретний модуль до конкретної моделі ноутбука.

Бувають ноутбуки, в яких взагалі ніяк не замінити WLAN карту. Там прописана якась прив'язка в BIOS, і ноутбук працює тільки з картою встановленої на заводі. Це дуже часто буває в пристроях від компанії HP.

Як ви вже напевно зрозуміли, в питаннях вибору і сумісності дуже багато нюансів. Тут вам ніхто не стане радити конкретний модуль. Шукайте, дивіться, читайте опис. Чесно скажу, що я особливо не вибирав. Замовив практично перший адаптер, який мені попався на очі. Єдиною умовою для мене була підтримка стандарту 802.11ac. Мені пощастило, і все запрацювало.

Заміна вбудованого в ноутбуці Wi-Fi і Bluetooth модуля

Я буду показувати на прикладі ноутбука від ASUS. Але інструкція підійде і для інших виробників: Lenovo, Acer, Samsung, Hewlett-Packard, DELL і т. Д. Зрозуміло, що процес розбирання, розташування самого бездротового модуля всередині ноутбука, зовнішній вигляд і інші деталі будуть відрізняться.

Нам знадобиться тільки маленька хрестова викрутка, яка підійде для розбирання конкретно вашого ноутбука.

Важливо! Вимкніть ноутбук, вимкніть його від живлення та вийміть батарею. Якщо вона в вашому випадку знімна. На великій кількості нових моделей батареї не знімні.

Переверніть ноутбук і подивіться, чи є там окрема кришка. Практично на кожному ноутбуці знизу є невелика кришка, відкрутивши яку, можна отримати доступ до жорсткого диска, оперативної пам'яті, і якщо нам пощастить, то до Wi-Fi модуля.

Швидкий доступ до Wi-Fi модулю ноутбука

Але найчастіше, WLAN модуль захований мод основний кришкою. Як і в моєму випадку. Значить потрібно повністю розбирати ноутбук.

Важливо! Швидше за все, болтики будуть різної довжини. Бажано їх не переплутати, щоб не було проблем при складанні ноутбука.

Відкручуємо все болтики і повністю знімаємо нижню кришку ноутбука. Будьте обережні, не поспішайте. Якщо кришка не знімається, то можливо, ви відкрутили не всі болти. Так само зверніть увагу, що до кришки можуть йти дроти. У моєму випадку потрібно було відключити невеликий коннектор, який йшов до перемикача, який блокує батарею.

Бачимо Wi-Fi модуль, який підключений до порту Mini PCI Express на материнській платі ноутбука.

Розбирання ноутбука ASUS для заміни WLAN адаптера

До самого модулю підключено два проводка. Зазвичай там один білий, а другий чорний. Це Wi-Fi антени. Нам потрібно їх від'єднати.

Перед відключенням антен бажано зробити фото, записати, або запам'ятати як вони були підключені.

Знімаються вони дуже просто. Досить потягнути їх вгору. Можна викруткою акуратно їх зняти.

Відключення Wi-Fi антен в ноутбуці (білий і чорний провід)

Далі відкручуємо болтик яким зафіксовано Wi-Fi модуль і витягаємо його.

Заміна Wi-Fi модуля в ноутбуці

Під самим модулем бачимо напис "WLAN" на материнській платі. Щоб при установці нового не промахнутися 🙂

Порт Mini PCIe для підключення WLAN на материнській платі ноутбука

Вставляємо в порт Mini PCIe наш новий бездротовий модуль. Прикручуємо його.

Установка Wi-Fi / Bluetooth модуля в ноутбук

Далі потрібно підключити антени. Як бачите, роз'єми під антени позначені номерами 1 і 2, трикутниками (один замалювати, іншої немає) і написами MAIN і AUX. Необхідно підключити антени так, як вони були підключені спочатку.

Там така каша з цими проводами від антен, позначеннями, варіантами підключення і т. Д., Що ви собі навіть не уявляєте. Нижче в цій статті я розповім про це докладніше. Принаймні спробую розповісти 🙂

Я підключив так: чорний провід - AUX , білий провід - MAIN . Проблем з сигналом немає. Перевірте, щоб коннектори на проводах добре зафіксувалися. А тому можуть бути проблеми з сигналом. Не рідко ноутбук дуже погано ловить Wi-Fi, або взагалі не бачить бездротові мережі. Особливо часто це буває після чищення ноутбука від пилу. Коли погано, чи неправильно підключають антени. Або коли перетирається кабель, який йде до антени. Антени, як правило, розташовані під кришкою екрану.

Підключення Wi-Fi антен до AUX і MAIN

Все, заміна Wi-Fi модуля завершена. Збираємо ноутбук в зворотному порядку. Перевіряйте, чи підключено і прикручено. Будьте уважні.

Можливо, після заміни модуля знадобиться встановити драйвера. Про це я розповім в кінці цієї статті. А зараз ще раз про антени.

Як підключити антени: AUX і MAIN, чорний і білий провід

Вирішив зробити відокремлений розділ, і спробувати розібратися в питанні підключення Wi-Fi антен.

Відразу можу дати дуже хороший рада. Підключайте так, як було спочатку. Якщо прийом буде поганий, або ноутбук взагалі не буде бачити Wi-Fi мережі, то спробуйте підключити навпаки.

Я підключив дроти так же, як це було на заводському адаптер. Але мій ноутбук вже був в ремонті, і не виключено, що дроти не були переплутані місцями. Після заміни модуля у мене значно збільшився рівень прийому Wi-Fi мережі. Не знаю з чим це пов'язано. Може раніше був поганий контакт.

Практично завжди в ноутбуці йде два дроти до Wi-Fi антен. Білий та чорний. Буває, правда, що обидва дроти однакового кольору. В такому випадку, на них можуть бути наклейки.

На самому модулі повинна бути маркування:

  • Цифра 1 і 2. Я так розумію, це просто підписані роз'єми під першу і другу антену. А ще є інформація, що 1 - це MAIN, а 2 - це AUX.
  • Чорний і білий трикутник. Насправді, це не чорний і білий, а замалювати і прозорий.
  • Написи MAIN і AUX (або ALT). Вже ніби як з'ясували, що MAIN - це основна антена, а AUX - додаткова.

Якось так:

MAIN і AUX: куди підключати чорний і білий кабель від Wi-Fi антени

Я коли почав в цьому розбиратися, читати інформацію на форумах, інших сайтах і на YouTube, то просто був в шоці. Дуже багато різної інформації. Про все, але ні про що конкретно 🙂

Хтось підключає білий кабель до MAIN, а чорний до AUX. Хтось навпаки. У Васі взагалі все працює при будь-якому підключенні і хороший прийом, а у Петі ноутбук не ловить Wi-Fi, якщо дроти поміняти місцями. Або швидкість погана. І найголовніше, що я ніде не знайшов конкретної інформації. Навіть підтримка компанії ASUS не може дати точну відповідь, що куди підключати.

Є думка, що друга антена для Bluetooth, але це не так. Швидше за все дві антени використовуються для Wi-Fi на швидкості 300 Мбіт / с і вище. Або для роботи теології MU-MIMO.

Втім, нас не повинно це хвилювати. Якщо рівень сигналу хороший (не гірше ніж до заміни модуля) і швидкість підключення не гірше ніж на інших пристроях, то ви все підключили правильно. Якщо після заміни показники сигналу і швидкості впали, то розберіть ноутбук ще раз і поміняйте дроти місцями. Мені вже ліньки було знову розбирати ноутбук, щоб перевірити, на що все таки впливає (і чи впливає взагалі) порядок підключення Wi-Fi антен. Можливо, я все таки це перевірю і доповню статтю.

Можливі проблеми після установки нового модуля

Як правило, проблема тільки одна - відсутність драйверів. У моєму випадку, Windows 10 сама встановила драйвера. На Wi-Fi і на Bluetooth.

Модуль Intel Dual Band Wireless-AC 3160

Я їх потім тільки оновив, так як на сайті Intel (у мене модуль виробництва компанії Intel) була нова версія драйвера.

А ось в Windows 7 (встановлена ​​на цьому ж ноутбуці, як друга система) автоматично був встановлений тільки драйвер на Bluetooth. Wi-Fi адаптер відображався як невідомий пристрій "Мережевий контролер".

невідомий пристрій

Потрібно просто завантажити і встановити необхідний драйвер. Тут два варіанти:

  • Набрати в пошуку Google, або Яндекс назва самого модуля, наприклад, "Intel Dual Band Wireless-AC 3160" знайти в пошуку офіційний сайт компанії (в даному випадку Intel) і завантажити найновіший драйвер. Після чого, запустити його установку.
  • Знайти драйвер по ВД обладнання. Про це я докладно писав у статті Мережевий контролер і USB2.0 WLAN. Як завантажити драйвер і що це таке?

Якщо після заміни вбудованого бездротового модуля ноутбук не бачить Wi-Fi мережі (червоний хрестик і статус "Немає доступних підключень"), то для початку подивіться цю статтю. Якщо не допоможе, то розбирайте ноутбук і перевіряйте підключені антени. Може роз'єм погано підключили, або все таки дроти поміняли місцями.

У коментарях ви завжди можете задати мені питання, чи доповнити статтю корисною інформацією.