Стандарт HomePlug AV і PowerLine-адаптери: що це, і як працює?

Стандарт HomePlug AV і PowerLine-адаптери: що це, і як працює?

Найближчим часом збираюся писати інструкцію з налаштування комплекту Powerline-адаптерів (AV500 TL-WPA4220KIT) від TP-LINK, і вирішив підготувати невелику статтю, в якій розповісти що таке ці Powerline-адаптери, які вони бувають, і як працює технологія HomePlug AV.

Швидше за все, ви вже знаєте, що стандарт HomePlug AV дає можливість передавати дані по електропроводці. За допомогою спеціальних Powerline-адаптерів, ми можемо побудувати мережу, в якій будуть обмінюватися даними різні пристрої. Так само, як по Wi-Fi, або з мережевого кабелю. Тільки для передачі інформації в Powerline мережі використовується електропроводка, яка є в кожній квартирі, будинку, або офісі. У підсумку, ми отримуємо підключення до інтернету з розетки, по всьому будинку.

Можете подивитися як це виглядає на практиці: настройка PowerLine адаптерів TP-LINK TL-WPA4220KIT. Інтернет з розетки

Цю технологію розробили в компанії HomePlug Powerline Alliance. За допомогою PLC-технології (Power Line Communication / Carrier) можна передавати дані по електромережі на відстань до 300 метрів. Що цілком достатньо навіть для великого будинку.

Стандарти HomePlug AV

Є два основні стандарти. HomePlug AV і HomePlug AV2:

 • HomePlug AV адаптери можуть працювати на різній швидкості. Може бути: 200 Мбіт / с (AV200), 500 Мбіт / с (AV500) і 600 Мбіт / с (AV600). Реальна швидкість звичайно ж буде нижче. Приблизно 100, 240, і 280 Мбіт / с. Обов'язково, врахуйте це при виборі PowerLine-адаптерів. Все залежить від того, для яких цілей ви будете використовувати мережу. Якщо це перегляд відео, онлайн ігри і т. Д., То краще вибрати найшвидші адаптери.
 • Стандарт  HomePlug AV2 - швидкість до 1200 Мбіт / с. У реальних умовах, ця швидкість звичайно ж нижче, приблизно 600 Мбіт / с. Правда, новий стандарт дуже вимогливий до якості проводки, і необхідно заземлення. Для досягнення такої швидкості, вона повинна бути мідною, і дуже хорошої якості.

Як працює PowerLine мережу, і для яких цілей підійде?

Постараюся все пояснити максимально просто. Як я вже писав вище, за допомогою спеціальних PowerLine-адаптерів ми можемо передавати дані по електричній проводці, яка прокладена в нашому домі.

Розповідаю на прикладі. Підключений у нас інтернет, і є роутер, або модем. Інтернет нам потрібно протягнути наприклад в якусь далеку кімнату, або на другий (третій) поверх. Де ми встановимо ще один роутер, або підключимо інтернет до комп'ютера, телевізора, IPTV приставки і т. Д. Це цілком стандартна ситуація. Можна поступити наступним чином:

 • Перший варіант: прокласти звичайний мережевий кабелю (кручену пару). Це нам дасть хореї і стабільне з'єднання. Але, в більшості випадків, прокласти кабель не виходить, або це не дуже зручно.
 • Другий варіант: можна налаштувати бездротове з'єднання між двома роутерами, або використовувати репітери. Але, знову ж, бездротове з'єднання може бути не дуже стабільним. А якщо і буде все працювати, то будуть пристойні втрати в швидкості. До того ж, можливо знадобитися установка декількох репітерів, якщо велика дистанція, або погано буде пробиватися сигнал.
 • Третій варіант: використовувати ці самі PowerLine-адаптери, котрим присвячується означена ця стаття. Біля роутера, або модему, ми підключаємо в розетку один з адаптерів, і з'єднуємо їх мережевим кабелем. Потім, в потрібних нам кімнатах, до електромережі ми підключаємо інші адаптери, до яких можна підключити пристрої з мережевого кабелю, або ще один роутер. Де це необхідно, можна встановити адаптери, які вмію роздавати Wi-Fi. Точніше, розширювати зону покриття Wi-Fi, по електромережі.

Потрібно зауважити, що обов'язково повинен бути встановлений і налаштований модем, або роутер. Так як PowerLine-адаптери не вміють встановлювати з'єднання з провайдером. Вони створені виключно для розширення вже існуючої мережі.

Думав сам малювати схему роботи PowerLine мережі, але на сайті компанії TP-LINK побачив дуже зрозумілу, і красиву схему. Думаю, хлопці з TP-LINK будуть не проти, якщо я додам її до статті.

Робота PowerLine мережі

Ви можете купити стільки адаптерів, скільки вам необхідно. Де потрібен Wi-Fi, можна поставити HomePlug адаптери з можливістю роздачі бездротової мережі. А в тих кімнатах, де ви хочете підключити пристрої по кабелю, ставимо звичайні адаптери з роз'ємом RJ-45.

Як бачите, все дуже просто. Налаштування так само проста. В одній мережі можна об'єднати до 64 адаптерів. При виборі адаптерів, особливу увагу зверніть на кількість портів RJ-45, і можливість роздавати Wi-Fi мережу. Так само, в рамках однієї мережі можна використовувати HomePlug адаптери різних виробників. Але, я настійно раджу використовувати пристрої одного виробника. Хоча б через простоту в налаштуванні (натискання однієї кнопки на всіх адаптерах).

Безпека. У цьому плані, все добре. Стандарт HomePlug AV підтримує 128-бітове AES шифрування.

Мінуси HomePlug AV

Крім всіх перерахованих плюсів, є звичайно ж і мінуси. Зараз ми їх розглянемо:

 • Електропроводка. Вона повинна бути якісною. Якщо в будинку стара проводка, неякісні кабелю, багато з'єднань, це буде впливати на роботу PowerLine мережі, і на швидкість.
 • Деякі електричні прилади можуть створювати перешкоди для роботи такої мережі. Але, як показує практика, це не значний мінус. Хіба що в момент запуску якогось приладу, можуть бути перешкоди. Але ви їх навряд чи помітите.
 • Самі адаптери, так само можуть створювати перешкоди на електричні прилади. В основному, це радіо пристрою.
 • Адаптери не працюють через мережеві фільтри і стабілізатори.
 • Для роботи стандарту HomePlug AV2 потрібно проводка з заземленням.
 • Всі адаптери повинні працювати в одній фазі. Для з'єднання адаптерів на різних фазах (якщо у вас дві фази) можна використовувати комутатор, або міжфазовий ретранслятор. В інтернеті є інструкції по налаштуванню таких схем.

Якщо у вас гарна проводка, і ви знаєте як вона влаштована, то проблем з вибором PowerLine-адаптерів і налаштуванням мережі не виникне.

висновки:

Якщо вам потрібно розширити Wi-Fi мережу на одну-дві кімнати, і немає проблем із завантаженістю бездротового каналу, то є сенс придбати звичайний ретрансляція. Якщо є можливість прокласти мережевий кабель, то це кращий варіант, в плані швидкості і стабільності мережі. Чи не буде ніяких перешкод і інших чинників, які можуть вплинути на роботу мережі.

Ну і Powerline мережі так само заслуговують на увагу, хоч і не користуються великою популярністю. Нас завжди лякає щось нове. Лінь розбиратися в нових рішеннях. Думаю, через це багато хто воліє використовувати для розширення мережі звичайний кабель, або Wi-Fi, а не електропроводку. Та й для багатьох це виглядає якось дивно. Як це, інтернет з розетки 🙂

А технологія HomePlug AV цілком робоча, і вже досить вдосконалена для того, що б використовувати її в своєму будинку. До того ж, ціна на такі пристрої не надто висока.