Безшовний Wi-Fi. Швидкий роумінг (802.11r) в настройках Wi-Fi Mesh систем

Безшовний Wi-Fi. Швидкий роумінг (802.11r) в настройках Wi-Fi Mesh систем

Головна фішка Wi-Fi Mesh систем в тому, що з їх допомогою можна побудувати велику безшовну Wi-Fi мережу. Це коли у нас кілька точок доступу (модулів Mesh системи, роутерів з підтримкою певних протоколів) створюють одну Wi-Fi мережу. У цій мережі пристрою (клієнти) при переміщенні (по квартирі, будинку, офісу) дуже швидко переключаються між точками доступу. Якщо в звичайному режимі пристрій перемикається між Wi-Fi мережами приблизно за 5 секунд, то при використанні пристроїв з підтримкою швидкого Wi-Fi роумінгу (протоколів 802.11r, 802.11k) перемикання відбувається приблизно за 100 мс. Це дуже швидко. Практично без втрати з'єднання. Завантаження файлів, або розмови через месенджери (IP-телефонія) перериваються.

Безшовний роумінг Wi-Fi побудований на трьох протоколах: 802.11r, 802.11k, 802.11v. Практично всі Wi-Fi Mesh системи підтримують ці протоколи, або деякі з них. Розповім своїми словами про кожного протоколі, щоб було зрозуміло, як це все працює. В опису я буду використовувати поняття "точка доступу". Мається на увазі модуль Mesh системи, або один з роутерів (з підтримкою певних протоколів), які беруть участь у створенні безшовної Wi-Fi мережі.

  • 802.11r - з його допомогою реалізується технологія зберігання ключів точок доступу. Коли пристрій переміщається від однієї точки доступу до іншої, не витрачається час на узгодження ключів шифрування. Що скорочує час перемикання між точками доступу (модулями Mesh-системи). На точках доступу, які беруть участь у створенні однієї Wi-Fi мережі задаються однакові ідентифікатори і ключі мобільного домену. Як я розумію, на Mesh системах ці настройки прописуються автоматично між усіма модулями після включення даної функції в настройках.
  • 802.11k - протокол використовується для швидкого пошуку сусідніх точок доступу. Клієнт отримує від точки доступу інформацію про інших точках доступу в цій мережі. Наприклад, коли у нас Wi-Fi мережу побудована з трьох модулів Mesh системи, то при підключенні до одного модулю клієнт відразу отримує інформацію про інших модулях. І коли на пристрої падає рівень сигналу від однієї точки доступу, то він відразу шукає інші точки доступу з отриманого списку. При підключенні до іншої точки доступу (яка бере участь у створенні безшовної Wi-Fi мережі) пристрій отримує оновлений список точок доступу і інформацію про рівень сигналу від кожної. Пристрій не витрачає час на те, щоб сканувати весь діапазон, а тільки "переміщається" між точками, інформацію про яких вона бере завдяки протоколу 802.11k.
  • 802.11v - даний протокол з боку точки доступу "рекомендує" пристрою перейти на інший діапазон в рамках однієї точки доступу. Наприклад, якщо сигнал в діапазоні 5 GHz поганий (низький рівень RSSI), то пристрою відправляється пропозицію перейти на інший діапазон 2.4 GHz. Коли сигнал в діапазоні 5 GHz поліпшується, то точка доступу пропонує пристрою переключиться на даний діапазон. Але рішення про переключення на той чи інший діапазон залишається за пристроєм і залежить від його налаштувань агресивності роумінгу.

Важливо розуміти, що на самому пристрої так само повинна бути підтримка протоколів 802.11r, 802.11k, 802.11v. І рішення про переключення від однієї точки доступу до іншої приймає сам пристрій. На мобільних пристроях параметри роумінгу (перемикання між точками доступу) задані виробником. За рівнем сигналу, швидкості передачі даних, завантаженості точки доступу і т. Д. На комп'ютерах, наприклад, у властивостях Wi-Fi модуля можна знайти настройки агресивності роумінгу.

Якщо в пристрої, наприклад, немає підтримки протоколу 802.11v, то для нього ця функція буде відключена. А якщо пристрій не підтримує 802.11r, а даний протокол включений з боку точки доступу (Wi-Fi Mesh системи), то можуть виникнути проблеми з підключенням таких пристроїв до даної Wi-Fi мережі. Напевно з цієї причини, практично на всіх Mesh-системах за замовчуванням швидкий роумінг (Fast Roaming) відключений . Саме з цієї причини я вирішив написати цю статтю.

Народ купує Wi-Fi Mesh системи, встановлює їх, і по суті отримує зв'язку Wi-Fi роутер + підсилювач сигналу. Так як безшовний Wi-Fi за замовчуванням відключений (протокол 802.11r). Можливо, я помиляюся, але в налаштуваннях Mesh-систем Tenda і TP-Link функція "Швидкий роумінг" відключена за замовчуванням, і це факт. Я сам в цьому кілька разів переконався під час налаштування даних систем. У мене немає можливості перевірити інші системи від Zyxel, Linksys, Asus, Netgear, але думаю, що там така ж ситуація. Я розумію, чому виробники за замовчуванням відключають швидкий роумінг на своїх Mesh системах - щоб забезпечити максимальну сумісність з різними пристроями. Так як на старих пристроях просто немає підтримки потрібних протоколів. Як я вже писав вище, якщо пристрій (телефон, планшет, ноутбук і т. Д.) Не підтримує той же протокол 802.11r,то воно не зможе підключитися до Wi-Fi мережі в налаштуваннях якої включений швидкий роумінг Wi-Fi. Але з іншого боку, все нові пристрої підтримують швидкий роумінг в Wi-Fi мережах, і відключення даної функції буде обмежувати можливості цих пристроїв і самої Mesh-системи.

У будь-якому випадку, нам потрібно щоб Wi-Fi працював на всіх пристроях. На старих і нових. Якщо старих пристроїв немає, то можна сміливо включати "Швидкий роумінг" в налаштуваннях Mesh-системи. Проблема ще в тому, що виробники як правило не вказують інформацію про підтримку безшовного роумінгу (протоколів IEEE 802.11k / r / v). У характеристиках цю інформацію не знайти. Наприклад, підтримка 802.11r є на iPhone 6s і вище. Тому, якщо у вас встановлена ​​Wi-Fi Mesh система, або побудована мережа з декількох роутерів з підтримкою 802.11k / r / v, то включайте функцію швидкого роумінгу, і дивіться, як будуть вести себе пристрої. Якщо будуть якісь проблеми з підключенням до Wi-Fi, то її завжди можна відключити в налаштуваннях.

Як включити або відключити "Швидкий роумінг" в налаштуваннях Wi-Fi Mesh системи?

Так як настройка і управління Mesh системами в більшості випадків здійснюється через додаток з мобільних пристроїв, то включити / відключити "Швидкий роумінг" можна у фірмовому додатку, яке використовується для управління вашою системою.

TP-Link Deco

У додатку Deco переходимо в настройки, відкриваємо "Додатково" - "Швидкий роумінг". Там буде опис функції, попередження про можливі проблеми зі старими пристроями і можливість вкл. / Викл. Швидкий роумінг.

Відключення або включення швидкого роумінгу в TP-Link Wi-Fi Mesh

Якщо ви активуєте цю функцію, то відразу рекомендую простежити, як будуть вести себе підключені пристрої. Особливо не самі нові пристрої.

Tenda Nova

У додатку "Tenda WiFi" відкриваємо налаштування і переходимо в розділ "Швидкий роумінг" (Fast Roaming).

Wi-Fi Mesh система Tenda: швидкий роумінг 802.11k / r / v

В описі цієї функції в додатку написано, що ця функція дозволяє передавати клієнтів від одного пристрою Nova іншому. В принципі, так і є.

Netgear Orbi

У веб-інтерфейсі, в розділі "ADVANCED" - "Wireless Settings" є настройка "Enable Fast Roaming".

Налаштування Fast Roaming на Netgear Orbi

Не забудьте зберегти настройки.

Не знаю, як з цими настройками йдуть справи на інших Wi-Fi Mesh системах, немає можливості це перевірити. Якщо у вас є Mesh система Asus Lyra Home, Zyxel Multy, Linksys Velop і т. Д., То можете поділитися скріншотом налаштувань в коментарях. Так само напишіть, як у вас пристрої відреагували на включення або відключення функції "Швидкий роумінг".