Налаштування FTP-сервера на роутері TP-LINK

Налаштування FTP-сервера на роутері TP-LINK

Якщо на вашому роутере TP-LINK є USB-роз'єм, то швидше за все на ньому можна запустити FTP-сервер для доступу до файлів з локальної мережі, або з інтернету. Є введу доступ до тих файлів, які знаходяться на накопичувачі, який підключений до роутера.

Дуже зручно. Підключаємо до роутера флешку, або зовнішній жорсткий диск, запусків FTP-сервер, і отримуємо доступ до цього накопичувача з усіх пристроїв, які підключені до роутера. І не тільки з комп'ютерів, а й з мобільних пристроїв. Чесно кажучи, не знаю як там з пристроями на iOS, а от мобільні пристрої на Android без проблем підключатися до FTP-сервера, і отримують доступ до файлів.

Доступ до файлів, які знаходяться на накопичувачі підключеному до роутера TP-LINK можна отримати не тільки з локальної мережі, але і віддалено, через інтернет. Все що знадобитися, це тільки знати свій зовнішній IP-адреса (який видає провайдер). Тобто, ви можете з будь-якого місця, де є підключення до інтернету, отримати доступ до файлів на флешці, яка підключена до домашнього маршрутизатора. На жаль, у мене зараз немає можливості продемонструвати доступ до FTP-сервера з інтернету. Як тільки з'явиться така можливість, обов'язково доповню цю інструкцію.

Зверніть увагу. Ми будемо налаштовувати саме FTP-сервер, а не просто спільний доступ до накопичувача. Багато хто плутає ці дві функції, а вони абсолютно різні. Про налаштування спільного доступу, я підготую окрему статтю.

Підключаємо флешку до роутера TP-LINK і налаштовуємо FTP-сервер

Показувати я буду на прикладі роутера TP-LINK Archer C20i. Підключив я до нього звичайну флешку. Ви так само підключіть свій накопичувач в USB-роз'єм маршрутизатора. У мене вийшло ось так:

Підключення USB флешки, або зовнішнього HDD до роутера TP-LINK

Роутер потрібно включити. І пристрій, з якого ви будете налаштовувати, має бути підключений до роутера по Wi-Fi, або з мережевого кабелю.

Далі відкриваємо будь-який браузер, і переходимо за адресою tplinklogin.net, 192.168.1.1, або 192.168.0.1. Точна адреса вказана на наклейці знизу маршрутизатора. На сторінці авторизації вказуємо ім'я користувача і пароль. Якщо ви їх не змінювали, то це admin і admin. Якщо не виходить, то дивіться докладну інструкцію.

Перейдіть відразу на вкладку "USB Settings" (Налаштування USB) - "USB Mass Storage" (USB-сховище). На цій сторінці буде відображатися USB накопичувач, який ми підключили до маршрутизатора.

USB накопичувач на роутері TP-LINK

Переконалися, що накопичувач є і він працює. Далі я радив би відключити спільний доступ до цього накопичувача, так як він за замовчуванням чомусь включений. Що б він не відображався на пристроях в локальній мережі. А використовувався тільки для FTP сервера. Для цього відкрийте вкладку "Storage Sharing" (Спільний доступ), і натисніть на кнопку "Disable" (Відключити).

Відключаємо спільний доступ до накопичувача

Переходимо на вкладку "FTP Server" . Він повинен бути включений, в статусі "Enabled". За замовчуванням він у мене був включений.

FTP сервер на роутері TP-LINK

За замовчуванням, вже створено каталог "volume" з доступом до всього накопичувача. І з правами адміністратора. Зараз поясню. Сам сервер вже працює, і до нього можна отримати доступ. За замовчуванням, доступ налаштований до всього накопичувача. І з правами адміністратора "Super User". Права адміністратора дають повний доступ до файлів на накопичувачі. В тому числі, на їх зміну.

Це означає, що ми вже можемо отримати доступ до FTP-сервера з будь-якого пристрою, що підключений до нашого роутера. Для цього, на вкладці "USB Settings" - "FTP Server", праворуч (де інструкція), скопіюйте ftp адреса (або просто запам'ятайте, він нам знадобиться):

Адреса ftp сервера на роутері TP-LINK

Для отримання доступу, нам потрібно буде вказати ім'я користувача і пароль . Це ті ж дані, які ми вказували при вході в налаштування маршрутизатора (заводські - admin і admin).

Якщо ви хочете, щоб доступ по FTP був до всього накопичувача (а не до якоїсь конкретної папці), і доступ був тільки з правами адміністратора (з усіма правами), то можете відразу переходити до підключення до сервера на комп'ютері.

А якщо вам потрібно налаштувати доступ тільки до якоїсь конкретної папці, і створити інших користувачів (з різними правами доступу), то я розповім як це зробити в кінці цієї статті.

Ще один важливий момент: як я вже писав вище, за замовчуванням, доступ до запущеного на роутері TP-LINK FTP сервера надається з правами адміністратора. Під ім'ям користувача і паролем адміністратора. Якщо ви не змінили стандартний пароль admin, який використовується для входу в настройки роутера, то я настійно рекомендую це зробити. Так як цей пароль і стандартне ім'я користувача (яке так само admin) буде використовуватися для підключення до FTP-сервера. Я вже писав, про те як змінити заводський пароль роутера. На TP-LINK, це робиться на вкладці "System Tools" (Системні інструменти) - "Password" (Пароль).

Підключення до запущеного FTP-сервера на комп'ютері

Просто відкриваємо провідник "Мій комп'ютер", або "Цей комп'ютер" (Windows 10), і переходимо за адресою, яка вказана в налаштуваннях роутера. У мене це "ftp://192.168.0.1". Якщо у вас IP-адреса роутера 192.168.1.1, то адреса буде "ftp://192.168.1.1".

ftp://192.168.0.1 - адреса локального сервера

Далі з'явиться запит імені користувача та пароля. Я про це писав вище. Тут потрібно вказати ті ж дані, які ви використовуєте для входу в настройки роутера TP-LINK (стандартні admin і admin). Можете поставити галочку "Зберегти пароль", і натисніть "Вхід".

Авторизація на FTP сервері роутера TP-LINK

Після цього, ви побачить файли, які знаходяться на флешці, яка підключена до роутера. Якщо у вас на накопичувачі були якісь файли, то вони будуть в папці "volume".

Загальний FTP доступ до файлів на USB накопичувачі через роутер TP-LINK

Ви можете створювати нові папки, копіювати туди файли, або переглядати їх. Все працює незалежно від версії Windows. Перевіряв на Windows 10, і Windows 7.

Для підключення до створеного сервера можна так само використовувати сторонні програми. Такі як "FileZilla". А можна обійтися і стандартним засобом Windows.

Налаштування FTP підключення до мережного диска

Думаю ви погодитеся, що не дуже зручно кожен раз вводити адресу в провіднику. Тому, я пропоную створити підключення, що б в подальшому просто заходити в папку, яка весь час буде в провіднику.

Для цього, заходимо в "Мій комп'ютер" (не забуваємо, що в Windows 10, це "Цей комп'ютер"), і натискаємо на пункт "Підключити мережевий диск" . Якщо у вас Windows 10, то спочатку натискаємо на пункт "Файл" - "Підключити мережевий диск".

З'явиться вікно, в якому натискаємо на "Підключення до сайту, на якому можна зберігати документи і зображення". І в наступному вікні натискаємо "Далі".

Підключення до FTP-сервера стандартним засобом Windows

Два рази натискаємо на "Виберіть інше мережеве розміщення", вказуємо адресу нашого сервера, і натискаємо "Далі".

Підключення до FTP-сервера роутера

Прибираємо галочку "Анонімний вхід", і в полі "Користувач" вказуємо ім'я користувача (нагадаю, що стандартне admin, якщо ви його не змінювали). Запитувати пароль повинен з'явиться вже при вході на сервер (стандартний так само admin).

І в наступному вікні придумуємо і записуємо будь-яке ім'я для нашого підключення. Натискаємо "Далі".

Підключення до FTP під користувачем admin

В останньому вікні натискаємо кнопку "Готово", і відразу відкриється папка з файлами. Якщо з'явиться запит пароля, то вкажіть його.

Ця папка завжди буде відображатися в провіднику, на вкладці "Комп'ютер".

Обміну файлами між роутером TP-LINK і комп'ютером по FTP

Відкривши цю папку, ви відразу отримуєте доступ до USB накопичувача. Ми знаємо адресу сервера, ім'я користувача і пароль (яке можна змінити в настройках роутера), тому, можемо підключатися до сервера з будь-якого пристрою в локальній мережі. На Android пристроях я раджу підключатися через файловий менеджер "ES провідник". Пізніше напишу про це окрему статтю.

Підключення до FTP-сервера TP-Link через інтернет

До налаштованому на роутері TP-Link FTP-сервера можна отримати доступ через інтернет. Це означає, що з будь-якого пристрою, що підключений до інтернету можна зайти на флешку (яка підключена до роутера) і отримати доступ до файлів.

Для доступу до FTP-сервера використовується зовнішній IP-адреса, який роутер отримує від провайдера. Якщо ваш провайдер видає білий, статичний зовнішній IP-адреса (WAN IP), то після настройки FTP (активації функції "Доступ до Інтернет") за цією адресою можна отримати доступ до файлів звідки завгодно. Досить дізнатися свій IP-адресу (наприклад, на сайті 2ip.ru) і перейти по ньому в браузері, додавши на початку ftp: //

Віддалений доступ до FTP-сервера TP-Link

Але зазвичай провайдери видають динамічні IP-адреси, які можуть змінюватися. В такому випадку, є два варіанти: або замовити у провайдера послугу "статичний IP-адресу", або налаштувати DDNS (про це докладніше напишу нижче і дам посилання на інструкцію).

Але ще гірше, це коли провайдер видає сірий IP-адреса. Тоді навіть DDNS не допоможе. Докладніше в статті: DDNS (динамічний DNS) на роутері: що це, як працює і як користуватися. Потрібно просити у провайдера білий, публічний IP-адресу і налаштовувати DDNS, або замовляти відразу послугу "статичний IP-адресу".

Щоб FTP-сервер був доступний віддалено, потрібно включити функцію "Доступ до Інтернет" в настройках FTP на роутері TP-Link.

Активація функції доступу через інтернет для FTP-сервера на TP-Link

У рядку "Інтернет-адреса" буде вказаний IP-адресу, за якою можна зайти на FTP-сервер (писав про це вище і показував на скріншоті).

Ми вже з'ясували, як зайти на FTP-сервер через зовнішній, статичний IP-адресу. Якщо роутер від провайдера отримує динамічний IP-адресу, то доступ до сервера теж буде. Але провайдер видасть роутера новий IP-адреса і доступ пропаде (а дивитися кожен раз ця адреса не дуже зручно, та й не завжди є можливість). В такому випадку проблема вирішується налаштуванням DDNS на роутері TP-Link.

Налаштовуємо DDNS, отримуємо постійна адреса і використовуємо його для віддаленого входу на FTP-сервер. Прописавши на початку адреси ftp: //

Віддалений доступ до файлів на роутері TP-Link через DDNS

Важливо! Так як до нашого FTP-сервера відкритий доступ з мережі інтернет, то потрібно створити хороший пароль облікового запису адміністратора і інших облікових записів (якщо вони створені). Так само бажано змінити ім'я користувача admin на якесь інше. Про налаштування облікових записів читайте нижче.

Заходити на FTP-сервер можна не тільки через браузер, а й через спеціальні FTP-клієнти. Їх можна встановити як на комп'ютери з Windows і Mac OS, так і на мобільні пристрої. У Windows я використовую FileZilla Client. Потрібно створити нове підключення і вказати хост (адреса сервера), ім'я користувача і пароль.

Справа в тому, що через браузер можна тільки зчитувати файли. Копіювати файли на сервер, видаляти їх і змінювати через браузер не вийде. Навіть якщо у вас (в облікового запису, під якою ви заходите) є права на це. А через FTP-клієнт можна виконувати будь-які операції з файлами.

Налаштування облікового запису і папки для FTP сервера на TP-LINK

Ці настройки не обов'язкові. І потрібні лише в тому випадку, якщо ви хочете налаштувати доступ для певних користувачів, з різними правами доступу.

Почнемо з того, що можна створити кілька облікових записів. Наприклад, обліковий запис для гостей, для якої заборонити повний доступ до накопичувача, а тільки до конкретної папці, і тільки з певними правами. Або, заборонити змінювати файли, а тільки зчитувати їх.

Для початку нам потрібно створити користувача. В налаштуваннях роутера відкрийте вкладку "USB Settings" (Налаштування USB) - "User Accounts" (Облікові записи користувачів).

За замовчуванням там буде користувач admin *. Що б створити нового користувача, заповніть знизу поля:

  • Choose Index (Виберіть номер) - вибираємо номер для користувача.
  • New Username (Ім'я користувача) - вказуємо ім'я для нового користувача.
  • І два рази вказуємо пароль для цього користувача.

Натискаємо на кнопку "Set" (Застосувати), і новий користувач з'явиться в таблиці. Там же його можна відключити, видалити, або відредагувати.

TP-LINK: облікові записи користувачів для FTP

Далі знову переходимо на вкладку "FTP Server". Найзаплутаніша частина. Якось складно і не зрозуміло все це зробили в компанії TP-LINK. Якимось системним адміністратором потрібно бути, щоб розібратися.

Значить, на вкладці "FTP Server" ми бачимо таблицю, в якій за замовчуванням вже є один ресурс "volume". Це доступ до всього накопичувача (до кореневої папці накопичувача). Ми можемо створити ще одну папку, до якої дозволити доступ наприклад для створеного користувача (групи користувача), і з певними правами. Або ж, змінити права доступу до всього накопичувача, для цього облікового запису.

Зараз все покажу. Давайте спочатку створимо ще один загальний ресурс. Натисніть на кнопку "Add New Folder" (Додати нову папку).

Створюємо новий каталог на накопичувачі

В поле "Share Name" (Ім'я ресурсу зі спільним доступом) вказуємо ім'я папки. Натискаємо на кнопку "Browse" (Огляд).

Share Name

Вибираємо свій накопичувач і вказуємо директорію, до якої буде доступ. Але, зверніть увагу, що роутер не дасть вам вибрати папку, у якій назва прописано НЕ англійськими літерами. Потрібно спочатку перейменувати.

Після того, як вибрали директорію, ми можемо поставити права доступу, для створеного нами користувача. Просто в таблиці, навпаки користувача встановіть потрібні права доступу до цієї папки. Там є три варіанти: Full Access (повний доступ), Read Only (тільки читання), No-Access (немає доступу). Я поставив тільки читання. Натискаємо на кнопку "Apply" (Застосувати).

Створюємо папку на FTP сервері роутера TP-LINK

Ця папка з'явиться в таблиці, де можна побачити права доступу для кожного облікового запису, до певної директорії. Права доступу можна змінювати для кожної папки, натиснувши навпроти неї на посилання "Edit" (змінити).

Для прикладу: у мене, на скріншоті нижче, користувач admin (він під номером 1) має доступ до обох папок. До "volume" і "test2". У таблиці стоять літери F.

А користувач "guest" (який під номером 2) не має доступу до каталогу "volume" (до кореню накопичувача), але має доступ до ресурсу "test2". А це директорія "/ Music". Тому, коли ми перейдемо на адресу ftp://192.168.0.1 і вкажемо ім'я користувача guest і пароль від цього облікового запису, то ми отримаємо доступ тільки до директорії / Music (не зможемо переглядати весь накопичувач). І цей доступ буде з правами "тільки читання". Тобто, ми не зможемо видаляти файли і створювати нові.

Управління правами доступу на FTP сервері роутера

Дійсно складно розібратися. Але якщо зрозуміти як все це працює, то можна дуже тонко налаштувати доступ до різних тек і для різних облікових записів.

Післямова

На перший погляд дуже все складно, і дуже багато налаштувань. Але, якщо вам не потрібні всі ці права доступу, доступ за тек і т. Д. (Що для домашнього користування як правило не потрібно), то все можна налаштувати дуже швидко.

Все добре і стабільно працює. Дуже зручно, якщо вам потрібно використовувати загальні файли на декількох пристроях в мережі. І що б ці файли знаходилися не на одному з пристроїв, а на USB накопичувачі, підключеному до роутера TP-LINK.

Питання можете ставити в коментарях. Так само, не забувайте ділитися досвідом, і цікавими порадами по цій темі. Всього доброго!