Wi-Fi Mesh системи - що це і чому майбутнє за Mesh мережами?

Wi-Fi Mesh системи - що це і чому майбутнє за Mesh мережами?

У цій статті я планую познайомити вас з Wi-Fi Mesh системами. Розповім, що це за пристрої, як вони працюють, які у них переваги і чим відрізняються від звичайних Wi-Fi роутерів. Розглянемо Mesh системи, які вже є в продажу. Технологія однозначно дуже цікава і за нею майбутнє. Я думаю, що такі пористі Wi-Fi системи дуже скоро замінять звичайні маршрутизатори, так як в їх покупці просто не буде ніякого сенсу.

Я якось особливо не цікавився технологією Mesh Wi-Fi і цими пристроями до недавнього часу. Перший раз я познайомився з цими системами завдяки компанії Tenda, коли вони запропонували мені протестувати їх Mesh систему Nova. Я звичайно ж погодився і був дуже приємно здивований цими пристроями (у мене був комплект з трьох модулів) і самою технологією в цілому. Пам'ятаю, як підключив все і налаштував буквально за хвилину. А радіус покриття Wi-Fi мережі (можливість розширення за рахунок додаткових модулів), швидкість з'єднання, зручність управління, зовнішній вигляд і інші дрібниці залишили тільки позитивні емоції. Я був захоплений цією системою. Зрозумів, що це набагато крутіше, простіше і в деяких випадках навіть вигідніше звичайних роутерів. Можете почитати мій огляд Mesh-системи Tenda Nova MW6 для «безшовної» Wi-Fi мережі.Систему Nova MW6 я через деякий час відправив назад в компанію Tenda. Інші виробники мережевого обладнання, на жаль, не пропонували мені свої Wi-Fi Mesh системи на огляд.

Дивився новини в соціальних мережах і наткнувся одразу на два поста від різних виробників. TP-Link представляли свою систему TP-Link Mesh Deco, а у ASUS була якась запис про їх системі ASUS Lyra. Відразу вирішив, що потрібно підготувати статтю на цю тему. Можливо, вона допоможе вам з вибором між Wi-Fi роутером і Mesh системою. Так, поки-що ці системи не дуже популярні, так і дорогі, але це без сумніву майбутнє. Думаю, з часом все бездротові мережеві пристрої будуть робити з можливістю об'єднання їх в порожнисту Wi-Fi мережу.

Що таке Wi-Fi Mesh і як це працює?

Слово Mesh має багато значень. Одне з них - осередок мережі. Думаю, вже приблизно зрозуміло, що таке Mesh система, якщо ми говоримо про Wi-Fi мережах. Mesh мережі - складна штука (якщо розглядати їх основу), судячи з інформації з Вікіпедії. Протоколи Mesh (IEEE 802.11s, IEEE 802.11k / v / r) і інша непотрібна нам інформація. Але в кінцевому підсумку, у вигляді готових Mesh систем, це дуже прості і зрозумілі пристрої. Тут виробники звичайно ж постаралися.

Щоб було простіше вам і мені, постараюся пояснити простими словами. Mesh системи складаються з модулів. Кожен модуль (окремий пристрій), це приблизно як звичайний роутер. Як правило, ці системи продаються в різних комплектах поставки. Можна купити комплект з одного, двох, або трьох модулів.

Всі модулі в Mesh системах однакові і рівні між собою. Там немає головного пристрою, до якого підключаються додаткові модулі (як роутер і репітери, наприклад). І основна фішка в тому, що ці модулі (в рамках однієї системи) можуть дуже швидко з'єднуватися між собою по бездротовій мережі і роздавати Wi-Fi на великі ділянки. Ми можемо поставити один модуль, і його робота, в принципі, нічим не буде відрізнятися від роботи звичайного Wi-Fi роутера. Але якщо нам необхідно, ми купуємо ще один такий самий модуль, включаємо його в розетку, і буквально за 30 секунд вони з'єднуються між собою і починають працювати в парі. На фото нижче ви можете побачити, як працює Mesh система з 3-x модулів (на прикладі ASUS Lyra).

Як працює Mesh WiFi система

Інтернет по кабелю ми підключаємо до одного модулю (до будь-якого в цій мережі) і цей модуль ділитися інтернетом з іншими модулями Mesh системи, які з'єднані між собою. Як правило, на кожному такому модулі є кілька LAN портів, так що до них можна підключати пристрої з мережевого кабелю. Наприклад телевізори, ігрові приставки, ПК і т. Д. Встановивши один модуль, досить підключити до нього тільки інтернет і харчування. До інших модулів (якщо вони вам потрібні) ми підключаємо тільки харчування.

Всі ці модулі (осередки) створюють єдину, швидкісну, безшовну Wi-Fi мережу на весь будинок, двір, квартиру, офіс або інше приміщення. За рахунок модульної системи, радіус покриття Wi-Fi мережі дуже великий. Ніяких "мертвих зон". Можна додати стільки модулів, скільки вам необхідно.

Основні особливості Mesh систем

Хочу окремо виділити основні фішки і переваги цих пристроїв і технології Wi-Fi Mesh.

 • Великий радіус дії Wi-Fi мережі. Саме за рахунок модульної системи. Наприклад, ми встановили один модуль якийсь Wi-Fi Mesh системи, і виявилося, що у вас в далеких кімнатах, на інших поверхах, у дворі, в гаражі, або ще десь не ловить Wi-Fi. Ми просто купуємо ще один, або кілька модулів і включаємо їх в зоні стабільного прийому сигналу від першого модуля. Вони з'єднуватися і розширюють Wi-Fi мережу. Їх робота відрізняється від пари Wi-Fi роутер + підсилювач сигналу (ретрансляція). Нижче я розповім як саме і які переваги в цьому плані у ячеистой Wi-Fi мережі. Фото з сайту TP-Link, зі сторінки з описом їх системи Mesh Deco:

  Wi-Fi Mesh: мережа без мертвих зон у великому будинку, або квартиріДодаємо модулі - розширюємо Wi-Fi мережу. І що найважливіше, без втрати швидкості, продуктивності, збоїв в роботі і т. Д. Ці пристрої створені для цього, тому, все працює дуже стабільно. Більш того, якщо один з модулів "вилітає" з мережі, то система автоматично відновлює з'єднання підключаючись через інші модулі.

 • Безшовний Wi-Fi.  Wi-Fi Mesh системи створюють справжню безшовну Wi-Fi мережу. Мережа дійсно одна в радіусі дії всіх встановлених модулів. Коли ви переміщується по дому, або по квартирі, то пристрій підключається до модуля з найкращим сигналом. І що найголовніше, в момент перемикання на інший модуль, з'єднання з інтернетом не пропадає. Навіть якщо ви спілкуєтеся через якийсь месенджер, то обривів не буде. Завантаження файлів не буде перериватися. Приклад безшовної Wi-Fi мережі, яку роздає Tenda Nova MW6 (в порівнянні зі звичайним роутером і репітерами):

  Безшовний Wi-Fi в будинку або квартирі через Wi-Fi Mesh системуЦе дуже круто. Скрізь одна мережа, як ніби її роздає один пристрій. Без якихось обривів, відключень, перемикань і т. Д.

 • Висока швидкість Wi-Fi мережі і стабільне з'єднання. Всі нові Wi-Fi Mesh системи двох, або трьохдіапазонні. З підтримкою стандарту AC. Вони роздають Wi-Fi мережу на частоті 2.4 ГГц і 5 ГГц. ASUS Lyra, TP-Link Deco M9 Plus і можливо інші системи використовують один з двох діапазонів на частоті 5 ГГц для з'єднання між модулями мережі. Дві інші мережі (в різних діапазонах) доступні для підключення пристроїв. Вічна проблема при установці Wi-Fi підсилювачів - падіння швидкості. Навіть незважаючи на те, що модулі Mesh систем з'єднуються по повітрю, швидкість практично не падає. Головне, щоб всі модулі знаходилися між собою в зоні стабільного прийому.

  Швидка Wi-Fi Mesh мережа без проводівЄ підтримка MU-MIMO і інших технологій, які створені для поліпшення і прискорення роботи Wi-Fi мережі.

 • Дуже проста настройка і підключення додаткових модулів. Все можна налаштувати через додаток з мобільного пристрою. Фірмовий додаток є у кожного виробника.
 • Незвичайний зовнішній вигляд. Модулі Mesh систем не схожі на звичайні роутери. Всі системи, які є зараз на ринку, виконані в цікавому дизайні.

Принцип роботи всіх Wi-Fi Mesh систем практично однаковий. Але в залежності від виробника і моделі, характеристики і можливості звичайно ж можуть відрізнятися. Так само є відрізняючи в настройках і функціях. Але в таких системах є все, що необхідно звичайному користувачеві: батьківський контроль, управління підключеними пристроями, гостьова мережа, перенаправлення портів, антивірус і захист мережі, оновлення прошивки і т. Д.

Чому Wi-Fi Mesh система краще зв'язки роутер + ретрансляція?

Коли роутера недостатньо (в плані покриття Wi-Fi мережі), найоптимальніше рішення - установка репитера. Можна використовувати інший роутер, який може працювати в режимі посилення Wi-Fi мережі, або додаткові точки доступу, які підключаються до головного роутера по кабелю, що не завжди зручно. Звичайний ретрансляція теж клонує встановлення основної Wi-Fi мережі, і бездротова мережа у нас начебто одна, але в зв'язці роутер + ретрансляція є два великих мінуса, в порівнянні з модульними Wi-Fi мережами.

 1. Репитер ріже швидкість приблизно в половину. А якщо встановлено два репитера або більше? Модулі Mesh систем з'єднуються між собою без втрати швидкості.

  Переваги Mesh систем над репітерамиНу і якщо ви користувалися Wi-Fi мережею в якій є репітери, то напевно знаєте, наскільки це нестабільна мережу. Репітери можуть відключатися, втрачати з'єднання з основною мережею, або створювати проблеми при підключенні пристроїв.

 2. Репітери не створюють безшовну Wi-Fi мережу.  Побудувати справжню безшовну Wi-Fi мережу можна тільки за допомогою Wi-Fi Mesh системи. Так, після установки звичайного репитера на пристроях відображається одна Wi-Fi мережу. Але в момент, коли пристрій перемикається між роутером і репитером - підключення розривається і на деякий час втрачається з'єднання з інтернетом. Перемикання між модулями Mesh системи відбувається без розривів з'єднання.

Навіть якщо на даний момент немає необхідності в розширенні Wi-Fi мережі, можна все рівно замість маршрутизатора купити один модуль якийсь Mesh системи. Він буде працювати як звичайний маршрутизатор. А ось коли одного модуля буде недостатньо (наприклад, при переїзді в іншу квартиру) можна докупити ще один модуль і дуже швидко розширити Wi-Fi мережу. І ця мережа буде працювати набагато швидше і стабільніше, а користуватися нею буде набагато приємніше в порівнянні з мережею, яка побудована на базі маршрутизатора і повторювача (він же ретрансляція).

Я ні в якому разі не кажу, що роутери це минуле століття і їх потрібно терміново викинути на смітник і купувати ніздрюваті Wi-Fi системи. Просто якщо ви вибираєте собі нове обладнання для створення великої, надійної і швидкої Wi-Fi мережі, то чому б не звернути увагу на пристрої, які ідеально для цього підходять.

Давайте більш детально розглянемо найпопулярніші Mesh системи, які вже можна придбати.

TP-Link Mesh Deco

Лінійка TP-Link Mesh систем Deco представлена ​​в трьох моделях: Deco M5, Deco P7 і Deco M9 Plus. У нас ніби як офіційно представлена ​​тільки Deco M5. Відмінність між цими моделями в основному в потужності заліза і швидкості Wi-Fi мережі. Найпотужніша і швидка - Deco M9 Plus. Це Трьохдіапазонний Mesh система стандарту AC2200. Зовнішній вигляд у них однаковий. Ось тільки на Deco P7 є один порт USB Type-C, а на Deco M9 Plus один звичайний USB-порт.

TP-Link Mesh Deco

Так як у компанії TP-Link є ціла лінійка Powerline пристроїв, то в своїх Mesh системах (тільки в моделі Deco P7) вони застосували технологію гібридного з'єднання. Коли модулі ячеистой системи з'єднуються не тільки по Wi-Fi, але і по електропроводці. Таке з'єднання більш стабільне, в порівнянні з Wi-Fi. А в парі Wi-Fi + Powerline швидкість з'єднання між модулями (а значить і на всіх пристроях) повинна збільшитися до 60%.

Ще одна цікава особливість цих систем - IoT Mesh. Вона дозволяє об'єднати в одну систему пристрою розумного будинку (датчики та інші компоненти), які підключаються не тільки по Wi-Fi, але і по Bluetooth і Zigbee. Правда ця фішка є тільки в Deco M9 Plus.

Є додаток Deco для швидкого налаштування і управління. Система захисту TP-Link HomeCare. До такої системи можна підключити понад 100 пристроїв по Wi-Fi мережі. І ще на кожному модулі є 2 LAN-порту (один порт, на одному модулі буде використовуватися як WAN).

Покриття Wi-Fi мережі (для Deco M5): 2 модуля - до до 350 кв.м. 3 модуля - 510 кв.м.

Tenda Nova

На офіційному сайті представлені 4 моделі: MW3, MW5, MW5s, MW6. Всі вони трохи відрізняються зовнішнім виглядом і характеристиками. Ось так виглядає Tenda Nova MW6 (яку я вже тестував):

Mesh-система Tenda Nova

Так як я вже робив детальний огляд цієї Mesh-системи, то немає сенсу ще раз писати про її характеристики і можливості. Можете почитати статтю як будуть виглядати маршрутизатори майбутнього? Огляд Mesh-системи Tenda Nova MW6 для "безшовної" Wi-Fi мережі.

ASUS Lyra

Наймолодша - Lyra mini. Двохдіапазонна Mesh система, швидкість Wi-Fi мережі до 1300 Мбіт / с. Далі йде Lyra Trio. Так само двухдиапазонная, з максимальною швидкістю 1750 Мбіт / с і підтримкою технології MIMO 3x3. І найпотужніша і швидка - Lyra. Це вже Трьохдіапазонний ячеистая Wi-Fi система зі швидкістю бездротової мережі до 2200 Мбіт / с.

WiFi Mesh система ASUS Lyra

Велика зона покриття Wi-Fi мережі, розширення за рахунок установки додаткових модулів, безшовний роумінг в мережі між усіма модулями, оптимізація підключення пристроїв, захист вашої мережі за допомогою AiProtection, проста настройка і управління через додаток ASUS Lyra і багато інших фішок. Всі ці системи практично однакові, навіть якщо розглядати пристрою від різних виробників.

Є можливість з'єднати вузли Mesh системи по кабелю. Якщо, наприклад, у вашому будинку вже прокладений кабель живлення. Таке з'єднання буде більш стабільним і надійним, а Wi-Fi мережу повністю звільниться для підключення ваших пристроїв.

Можна придбати необхідну вам кількість вузлів системи ASUS Lyra (1, 2, або 3 модуля).

Zyxel Multy X

Потужна, Трьохдіапазонний Mesh система від компанії Zyxel. Вона виконана в красивому білому корпусі.

Zyxel Multy X

За допомогою Zyxel Multy можна організувати швидку Wi-Fi мережу як в маленькій квартирі, так і в великому заміському будинку. Продається ця система в двох комплектаціях. З одним, або двома модулями. Якщо ми купуємо один модуль, то він буде працювати у нас як звичайний маршрутизатор. Якщо необхідно, то в будь-який момент можна купити ще один модуль. Якщо у вас велика квартира, або будинок, де один маршрутизатор не справлявся, то рекомендую відразу купувати комплект з двох модулів.

Так як це Трьохдіапазонний система, то одна мережа в діапазоні 5 ГГц використовується виключно для з'єднання між модулями мережі. Друга мережа на частоті 5 ГГц і мережу на частоті 2.4 ГГц доступні для підключення пристроїв.

На корпусі Multy X крім 3x LAN і 1 WAN-порту є ще 1 USB-порт стандарту 2.0.

Є функція, яка вибирає оптимальний варіант з'єднання модулів між собою. Ну і звичайно ж користувач може встановити мобільний додаток для управління Mesh системою від Zyxel.

Netgear Orbi

Лінійка систем Orbi представлена ​​в трьох варіантах:

 • RBK30 (AC2200) - в комплект входить один роутер і пристрій для розширення мережі (підключається безпосередньо в розетку). Але це все та ж Mesh система, а не звичайний маршрутизатор і ретрансляція. Трьохдіапазонний технологія. Одна мережа виділена для з'єднання між роутером і підсилювачем. Покриття Wi-Fi до 200 кв. метрів.
 • RBK40 (AC2200) - покриття Wi-Fi до 250 квадратних метрів. Ця система складається з двох однакових модулів. Система так само Трьохдіапазонний. Один модуль виділений для з'єднання між осередками мережі.
 • RBK50 (AC3000) - це найпродуктивніша Wi-Fi система від Netgear. Відрізняється більшою продуктивністю і швидкістю Wi-Fi мережі. Покриття Wi-Fi до 350 квадратних метрів.

Ось так виглядають Wi-Fi-системи Netgear:

Netgear Orbi

Є додаток для управління системою з мобільного пристрою і набір необхідних функцій. Батьківський контроль, гостьова Wi-Fi мережу і т. Д.

висновки

Основні плюси в порівнянні з роутерами: велике покриття Wi-Fi мережі і безшовна бездротова мережа (безшовний роумінг). Дуже просто розширювати Wi-Fi мережу за рахунок установки додаткових модулів. Проста настройка. Ну і цікавий зовнішній вигляд.

Мінуси в порівнянні з роутерами: ціна. Коштують такі системи не дешево. Але вони тільки починають з'являтися на нашому ринку, так що ціна буде падати.

Поки що мені доводилося налаштовувати тільки Mesh систему Nova від Tenda. І на початку статті я вже писав, що був приємно здивований простотою і можливостями цих пристроїв. Вважаю, що це просто ідеальний варіант для великих квартир і заміських будинків. Особливо багатоповерхових будинків. Три модуля з будь-комірчастої Wi-Fi системи без проблем забезпечать вам стабільний покриття не тільки в будинку, але і у дворі і інших будівлях на вашій ділянці. А якщо трьох модулів буде мало, можна просто купити і встановити ще один модуль, або декілька.

Будемо стежити за розвитком цих пристроїв. Найближчим часом постараюся зробити огляд інших Wi-Fi систем, про які писав вище. Залишайте коментарі, напишіть свою думку про технології Wi-Fi Mesh і про системи, які, можливо, вам вже вдалося перевірити в роботі.